Francie

Menu:

Doprava

Doprava z České republiky do Francie

Letecky do Francie

Tato možnost dopravy se nyní jeví jako nejrozumnější. Sehnat levné letenky není vůbec problém a z Prahy jste v Paříži za necelé dvě hodiny.

Při ceste do Francie bych z nízkonákladových společností doporučil letenky od Wizzair(zde se dají letenky sehnat již od 600kč) či SmartWings(cca 1500kč). Wizzair bohužel létá na letiště Beauvais, které je vzdálené 84km od Paříže. Do Paříže se pak lze dostat autobusem za 13 €. SmartWings vás vysadí na letišti Charles de Gaulle (CDG) , které leží 23 kilometrů severovýchodně od Paříže. Do centra města se lze dopravit příměstským vlakem RER (ADP shuttle + vlak SNCF + metro). Linka B jezdí každých 8 - 12 min ze stanice TGV u terminálu 2 do Gare du Nord, Chatelet les Halles, St Michel, Denfert a Rochereau s následným spojením na metro. Cena kombinované jízdenky je cca 8 €.  Letiště je také obsluhováno vlastní autobusovou linkou (Roissybus). Ta zhruba každých 15 - 20 minut spojuje letištní terminály a Place de l'Opéra. Cesta trvá cca 45 minut a cena jízdenky je 8,20 euro. Stanoviště taxi je před příletovou halou. Cesta z letiště do centra trvá cca 45 minut a stojí okolo 50 €. 

Vyjma nízkonákladových leteckých společností, zajišťují lety do Francie z Prahy a Brna České aerolinie nebo francouzské Air France.

Autobus

Pokud se rozhodnete jet do Francie autobusem, doporučil bych využít služeb společnosti Eurolines. Ta nabízí jízdenky do cca 32 měst. Jízdenka do Paříže stojí přibližně 900 až 1700kč a cesta trvá cca 14 hodin. Dalším kvalitním dopravcem je Studentagency. Tam lze sehnat lizdenku do Paříže za cca 1650kč.
Ceny jízdenek jsou stejné nebo dokonce dražší než ceny letenek.

Vlak

Cestu vlakem do Francie bych nedoporučoval. Přijde Vás zbytečně draho a zabere více času. Žádný přímý spoj z České republiky do Francie neexistuje. Přestupovat budete v závislosti na cílové destynaci v Německu, Itálii či Švýcarsku.

Auto

Autem se do Francie dostaneme nejkratší cestou přes Německo. Např. cesta z Prahy do Paříže je dlouhá necelých 1100km a potrvá zhuba 10 hodin. Německem projedem po dálnici A6, která není poplatněná. Ve Francii pokračujeme po dálnici A320 a A4 které jsou zpoplatněny. V zahraničí je nutné u sebe mít platný český či mezinárodní řidičský průkaz a zelenou kartu.

Mapa cesty z Prahy do Paříže

 

Cestování po Francii

Autobus

Tento způsob cestování není ve Francii moc rozšířen. Jelikož jsou všechna větší města dokonale propojena železniční sítí, autobusy jsou vidění jen málokde. Hovoroříme tu o vnitrostátních spojích a ne o městské hromadné dopravě.

Vlak

Francie vlastní hustou železniční síť, která funguje velmi dobře. Cena jízdenek se liší v závislosti na komfortu (existují 2 třídy) a času odjezdu (ve špičce nebo mimo ni). Existují četné slevové karty pro zahraniční turisty (Inter-Rail, Europass, Eurodomino), které si můžete zakoupit online ještě před odjezdem do Francie. S takovou to kartou pak můžete získat slevu až 50%.

Zkratkou TGV jsou označeny rychlovlaky, jejichž rychlost dosahuje až 300 km/hod a patří k francouzské technologické špičce. Francouzi jsou na ně patřičně hrdí. Tyto přesné, bezpečné a komfortní vlaky zajišťují rekordně rychlé spojení mezi velkými francouzskými městy: Paříž-Lille za pouhou 1 hodinu, Paříž-Marseille nebo Paříž-Bordeaux za 3 hodiny a Paříž-Rennes za 2 hodiny. Jízdenku na TGV musíte označit před nástupem do vlaku v jednom ze žlutých/červených označovacích zařízení umístěných před vstupem na nástupiště jednotlivých vlaků.

Dále se můžete setkat se zkratkami RER, což je příměstská doprava Paříže a TER - to jsou regionální vlaky.

Auto

Francouzské dálnice mají jeden z nejkvalitnějších povrchů v Evropě. Tolerance alkoholu v krvi je tu pro řidiče 0,5 promile. Pokud byste si chtěli ve Francii půčit auto, vyjde Vás to poměrně draho. Ušetříte pokud si půjčení auta zajistíte již před odjezdem. Podmínkou pro zapůjčení auta je věk řidiče alespoň 21 let a platný řidičský průkaz starý alespoň 3 roky.

Čerpací stanice

Benzín stojí zhuba stejně jako u nás. Ve Francii jsou také automatické čerpací stanice, kde je benzín levnější. Tyto čerpací stanice však většinou akceptují pouze platební karty vydané ve Francii. Většina benzínových stanic s výjimkou těch při dálnicích bývá uzavřena nejen v noci, ale také o nedělích a svátcích. Pro tuto příležitost zde fungují benzínové stanice označené symbolem 24/24 h. Na dálnicích jsou benzínové pumpy rozmístěny přibližně po padesáti kilometrech, před vjezdem k benzínové čerpací stanici je na ceduli uvedena vzdálenost následující čerpací stanice. Odpočívadla jsou pak na dálnicích rozmístěna po každých deseti kilometrech.

Rychlostní limity

Ve městě je maximální povolená rychlost 50km/h, mimo obec 90km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110km/h a na dálnici pak 130km/h. Rychlostní limity jsou tedy stejné jako v České republice. Pro řidiče, kteří mají řidičské oprávnění kratší dobu než 2 roky, jsou povolené rychlosti mimo obec o 20 km/h nižší. Většina řidičů maximální rychlost dodoržuje. Měřený úsek komunikace je vždy označen značkou.

Mýtné

Ve Francii je většina dálnic zpoplatněna. Vyjímku tvoří části dálnic  A 20, A 25, A 75, A 84 a další. Na zbylých úsecích je vybíráno mýtné cca 7 € za 100km.  Na začátku placeného úseku obdržíte z automatu lístek, který při na další mýtnici (péage) či na výjezdu z dálnice zaplatíte hotově nebo kreditní kartou Visa nebo MasterCard, ne kartou typu Maestro atp. Pozor na vjetí do bran, které jsou označeny "t", jedná se o abonentní systém, který se jmenuje Liber-t.

Vyzkoušejte také dovolená Tunisko