Francie

Menu:

Francouzské automobilky

Když se zeptáte běžného člověka na francouzské automobily, nejprve vám řekne, že jsou nekvalitní. Když se ho zeptáte na konkrétní značky vyjmenuje Peugeot, Citroën a Renault. Ani v jednom případě se však nebude jednat o zcela správnou odpověď. Nejprve si zodpovíme proč nejsou odpovědi jednoznačně správné a následně se pak podíváme na konkrétní automobilky.

Které auta se vyrábí či vyráběla ve Francii?

Tak samozřejmě, že tři výše uvedené značky, většina lidí však opomene i Bugatti Automobiles, který je nyní součástí koncernu Volkswagen. Snad nikdo si nevzpomene na staré Talboty, Simcy, Panhard & Levassor nebo Alpiny. Ze současných pak stojí na okraji zájmu také automobilka Navya.

Jak jsou na tom s kvalitou francouzské vozy?

Nemůžeme obecně říci, že by byly francouzské automobily nekvalitní. Mýtus boří také fakt, že automobily již nejsou vyráběny čistě ve Francii, ale také to, že jsou již součástí koncernů, které vyrábí řadu dalších značek.

Konkrétní automobilky

Renault

Renault je druhou největší automobilkou v Evropě a byl založen již v roce 1899. V současné době se zaměřuje na výrobu osobních automobilů, traktorů a autobusů. Ačkoli patří Renault mezi značky, které mají problém s důvěrou zákazníků dosáhl za dobu své existence mnoha velkých úspěchů, na které již evidentně lidé zapomněli.

      již v roce 1978 dokázali vyvinout auto s maximální rychlostí přes 350 km/h, jednalo se o model Alpine A443

      byl úplně prvním vítězem Grand Prix v roce 1906

      je opravdu průkopníkem mezi turbo motory

      jejich Clio je nejvýkonnějším hatchbackem na světě

      Clio se také dvakrát stalo celosvětovým autem roku.

      Oblíbeným modelem je také Mégane

Peugeot

Firma Peugeot byla založena již v roce 1810, prvně se však nezabývala výrobou automobilů. První automobil pak vyrobila v roce 1890. I Peugeot má řadu úspěchů, které by si lidé měli pamatovat.

      model EX1 překonal v roce 2010 v Číně na autodromu Montlhéry ve městě Čcheng-tu hned šest rekordů

      v roce 2015 Peugeot 208 BlueHDi dosáhl absolutního rekordu ve spotřebě, který činil 2l/100 km - důležité je zdůraznit, že se nejedná o hybridní vůz v kombinaci s elektrikou. Navíc se jedná o model sériové výroby

      v roce 2016 pak dosáhl Peugeot na našem trhu rekordního počtu objednávek - je tedy zřejmé, že jeho obliba v ČR stále roste, a to i díky tomu, že úspěšně vstoupil do segmentu SUV.

Citroën

Společnost Citroën byla založena v roce 1919. V současné době má výrobu rozdělenou do devíti závodu v Evropě. Citroën je spolu s Peugeotem součástí koncernu PSA, a tak se spolu v roce 2013 podělili o tři ocenění

       „Cenu pro technologie budoucnosti“ za svůj inovativní hybridní systém Hybrid Air využívající benzínový motor a stlačený vzduch, který představuje klíčovou etapu směrem k vývoji vozu se spotřebou 2 l / 100 km.

      Cenu za inovace „Fleet World Honours“

      „Engine Technology Development Of The Year“, která je udělována partnerům skupiny Bosch

Bugatti Automobiles

Každý jistě zná značku Bugatti, jen je opomíjena skutečnost, že se jedná o původně francouzskou automobilku, ačkoli je nyní také součástí koncernu Volkswagen. Tato automobilka byla založena v roce 1998. Do povědomí zákazníků se zapsala svými luxusními modely a hlavně pak rychlostními rekordy.

      Nejvyšší rychlosti sériově vyráběného vozu dosáhl Bugatti Veyron, a to 431 km/h. Jeho současný nástupce Buggati Chiron dosahuje rychlosti "pouze" 420 km/h.

Navya

Nejméně známá ze všech současných francouzských automobilek je pak bezesporu Navya. Tato firma byla založena v roce 2014 a specializuje se na výrobu autonomních vozidel.